Hogyan menthet meg az önértékelésed, önbizalmad és önbecsülésed növelése abból a méltatlan párkapcsolatból, amiben benneragadtál?
"Miért nem hagyod már ott végre?! Annyival jobbat érdemenél!" - hallhatod a barátnőktől, a bennfentesektől, akiknek meg mersz nyílni
"Miért nem hozzátok helyre? Olyan szép pár vagytok!" - hallhatod azoktól, akik nem tudnak semmit rólatok
Te pedig vergődsz a két véglet közt, egyik nap így érzel, másik nap úgy és várod, hogy valahogy megoldódjon a helyzet, lehetőleg magától.
A méltatlan párkapcsolatra gyakran nincs ráírva, hogy az. Lehet te sem tudod, csak azt érzed, hogy nem ilyen bánásmódra vágysz.
Mégis, ha ennek adod a figyelmedet, energiádat, ennek adsz teret az életedben, akkor ezt is fogod tapasztalni.
Addig egyszerűen képtelen vagy kilépni, ameddig nem tartod magad elég értékesnek ahhoz, hogy többet válassz.
Ugyanígy, képtelenség helyrehozni a kapcsolatot, amíg te nem tudod egyrészt, hogy mit szeretnél, másrészt, hogy meg is érdemled azt.
Mi történik, ha hirtelen döntésből kilépsz, amikor épp betelik a pohár?
Mivel nem történt benned belső átalakulás, nem abban a tudatban hoztad meg a döntésed, hogy ennél te jobbat érdemelsz és tudod is, hogy ez vár rád, így belefutsz egy hasonló párkapcsolatba, ahol ugyanazokat tapasztalod, mint előzőleg, csak pepitában.
Mi történik, ha belső változás nélkül kezdesz bele a párkapcsolat feljavításába?
Erőlködés, kapálózás, kényszermegoldások, kimerültség, kiégés, maximum felszínes eredmények ideig-óráig valós változás nélkül.
Mindkét esetben azt veszed észre egy idő után, hogy "még mindig/már megint ugyanott tartok..." Újabb ördögi kör, amiből látszólag nincs kiút.
Ezzel szemben, ha elkezdesz az önértékeléseddel foglalkozni, temérdek időt, energiát és küszködést spórolhatsz meg magadnak, nem beszélve az újabb csalódottságokról, amik nemhogy emelnének, hanem még mélyebbre visznek abban a hitben, hogy neked ennyi jutott, ezzel kell beérni.
De vajon tudod-e mit is jelent az önértékelés?
A saját magadról folyamatosan kialakított kép, amelyet elsősorban a szülők, gondozók, majd testvérek, kortársak, tanárok, párkapcsolatok is alakítanak. Azonban az egészséges önértékelés sohanem a külső visszajelzéseken alapszik, épp ellenkezőleg: amikor folyamatos külső megerősítésre, dícséretre van szükség, aminek hiányában kevésnek, értéktelennek érzed magad, az az alacsony önértékelés jele.
Akkor beszélünk egészséges önértékelésről, amikor stabil, belső meggyőződésből táplálkozik és nem billenti ki mások véleménye ezt az egyensúlyi állapotot. Tisztában lenni a képességeimmel, tudásommal, értékeimmel, felismerni az erősségeimet és gyengeségeimet, ezekkel együtt elfogadni magam és megerősödni az önmagamba vetett hitben. Tudom ki vagyok, tudom mit szeretnék, tudom, hogy megérdemlem azt és eszerint haladok előre az életemben.
Lássuk mi NEM hatékony önértékelés fejlesztés?
új frizura, smink, körmök
új ruhák, új stílus
Sok nő használja ezeket a módszereket, amikor rájuk tör a "na majd én megmutatom ....ki nem kellett neked/kivel bántál így/kit veszíthetsz el stb." vehemencia, amit a csalódás, bosszú, félelem vezérel.
Ezek tünetelnyomó, felszínt kezelő álmegoldások, bók/lájkgyűjtések, amiktől ideig-óráig jobban érzed magad, viszont belefáradsz a fenntartásukba, mert nem oldják meg a gyökérokot.
Mi nem teljes önértékelés növelési mód a látszat ellenére sem?
önbizalom növelő tréningek
edzések, táncok
nőiesség ébresztő programok
Ezek már mind mélyebben hatnak, mint az első kategória, viszont önmagában egyik sem elegendő.
Érezheted, hogy jobban érzed magad a bőröndben, fittebb vagy, nagyobb az önbizalmad, nőiesebb a mozgásod, elkezdesz kapcsolódni újra a rég elhagyott nőiségedhez, viszont egyrészt ezek sem oldják meg a gyökérokot, másrészt nem elég egy szinten dolgozni a témán, az egészséges önértékelés testi-lelki-mentális szinteken kell, hogy megvalósuljon.
Mi a gyökérok?
Az, hogy nem vagy tisztában az értékességeddel. Nem tudod, nem érzed, nem látod. Sőt, az is lehet, hogy teljesen az ellentétét látod jelenleg, ha magadra és magadba nézel.
"A szépség belülről fakad." - így igaz, viszont ez valójában nem csak arról szól, hogy kedves és jószívű vagy, hanem arról, hogy tisztában vagy az értékeddel, mert az fog kívül is ragyogni. Nem csak a külsődön, hanem a külvilágodban, párkapcsolatodban is.
Ha őszinte vagy magadhoz, jelenleg mennyire tartod magad értékesnek nőként?
Aztán nézz körbe az életedben és szembesülj az igazsággal.
Pontosan olyan méltatlan helyzetekbe kerülsz, amennyire értékesnek/értéktelennek tartod magad.
Lehet nem így érzed és lázongsz ez ellen, de sajnos a valóság mást tükröz.
Ha eddig azt hitted, hogy rendben van az önértékelésed de közel sem olyan az életed, a párkapcsolatod, mint amilyennek szeretnéd, akkor sajnos tévedésben voltál.
Minek köszönhető ez?
A tudatalatti működések és minták jóval nagyobb arányban irányítják az életedet, mint a tudatosak.
A felszínen gondolkodhatsz úgy magadról, hogy szép vagy, okos, vicces, egyedi, tehetséges, de ha mélyen elásva ezzel szembemenő hiedelmek hatják át a tudatalatti mintázatodat arról, hogy nem vagy elég jó, nem érdemled meg a szeretetet, akkor ezek fogják meghatározni az életed történéseit.
Tudatalatt őrizzük az emlékeink, traumáink, sérüléseink nagy részét, amíg el nem kezdjük feltárni és átalakítani őket, hogy a jövőben támogassanak és ne szabotáljanak.
Köszönhetően akár egy-egy mondatnak, beszólásnak gyerekkorodban vagy tinikorodban, esetleg felnőttként, ami valamikor belédégett és most a párkapcsolati valóságodat formálja, torzult az énképed és nem annak látod magad, aki vagy, hanem kevesebbnek, értéktelennek.
Hogyan érhetsz el valós eredményt az önértékelésed növelésében?
Dekondícionálással. Ugyanúgy, ahogy annak idején a múltban beléd égtek bizonyos mondatok, szavak, tettek, melyek vonatkozhattak a külső megjelenésedre, a képességeidre, a tudásodra, és károsították az önmagadról alkotott képet, ezeket a téves kondícionálásokat helyettesíteni lehet olyanokkal, amelyek nem rombolnak tovább, hanem emelnek téged. Le kell építeni a régi énedet és párhuzamosan felépíteni az újat, aki tisztában van az értékességével.
Ahhoz, hogy ez a folyamat hatékony legyen, a gyakori közhiedelemmel ellentétben sajnos nem elég pozitív mantrákat szajkózni, mert a tudatalatti meggyőződés erősebb és teljes mértékben ellenáll ezeknek.
Például, ha azt mondogatod magadnak kitartóan, hogy "fitt vagyok", miközben egy emelet lépcsőzés után kifulladsz, vajon el fogod-e hinni és érezni fogod-e, hogy fitt vagy?
Ugyanígy hiába ismételgeted, hogy "értékes vagyok, megérdemlem azt a szerelmet, amire vágyom", be fog jelezni a rendszered, hogy "na persze!haha".
Ezért fontos célba venni először a mögöttes tartalmakat, kibogozni, hogy miért épült beléd a kishitűség első körben. Mivel ezek kellemetlen élmények, képesek vagyunk mélyre letolni őket a tudatunkban és nehezen tudsz magadnak hozzájuk férni erős hajlandóság nélkül.
Továbbá érdemes az általános tisztításokon túl egyénre szabottan párkapcsolati, női-férfi mintákat érintő korlátozó hiedelmekre fókuszálni az általános tisztításokon túl, hogy erőteljes és sikeres legyen a belső transzformáció.
Amint elkezdesz magadra másként tekinteni, a külvilágod is ezt fogja visszatükrözni. Könnyedséggel tudsz kilépni a méltatlan helyzetekből, mert nem tart vissza a kishitűség és félelem, hogy neked ennyivel kell beérned és nem lesz ennél jobb számodra.
Látod már, miért ez a kulcs?
Ha enélkül próbálsz kiutat találni, folyamatosan falakba ütközöl vagy ugyanarra az útra kerülsz vissza újra és újra. Olyan, mintha térkép/GPS nélkül járnál teljesen ismeretlen terepen. Az önértékelésed a belső útmutatód, ami újratervezi az életedet és kapcsolataidat ahhoz mérten, hogy mennyire érzed az értékességedet.